Marrëveshja bërthamore e Iranit: Teherani mund të rrisë pasurimin e uraniumit

Irani do të mbajë rezerva të pasuruara të uraniumit në vend se t’i shesë ato jashtë vendit.

Irani është tërhequr nga angazhimet kryesore në marrëveshjen ndërkombëtare bërthamore 2015, një vit pasi u braktis nga SHBA.

Presidenti Hassan Rouhani tha se do të mbajë rezerva të pasuruara të uraniumit në vend se t’i shesë ato jashtë vendit.

Ai gjithashtu kërcënoi të rifillojë prodhimin e uraniumit të pasuruar më të lartë në 60 ditë, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Marrëveshja kishte për qëllim frenimin e ambicjeve bërthamore të Iranit në këmbim të lehtësimit të sanksioneve, por tensionet Iran-SHBA u rritën që nga largimi i Uashingtonit.

Ekonomia e Iranit është goditur nga sanksionet e ripërtërishme të SHBA.

Njoftimi vjen pasi Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo bëri një vizitë të paplanifikuar në Irak dhe një aeroplanmbajtës i SHBA u vendos në rajonin e Gjirit.

Zyrtarët amerikanë kanë raportuar kërcënime ndaj forcave amerikane dhe aleatëve të tyre nga Irani, por kanë dhënë disa detaje rreth natyrës së saktë të kërcënimit. /Lajmi.net/

close